به وب سایت ویکی کمپرسور،مرجع تخصصی معرفی انواع کمپرسور باد در ایران خوش آمدید

051-38518529

کمپرسور باد قلب تپنده انواع ابزار پنوماتیک

انواع ابزار پنوماتیک
5/5 - (1 امتیاز)

انواع ابزارهای پنوماتیک و کاربرد آن‌ها

ابزارهای پنوماتیک بسیار کاربردی بوده و بسیار قابل اطمینان می‌باشند. این ابزارها در بلند مدت، مقرون بصرفه‌تر از سایر ابزارهای استاندارد دیگر مانند ابزارهای برقی بوده و به دلیل نگهداری و تعمیرات کم هزینه‌تر و طول عمر بالاتر از ابزارهای برقی، یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری روی فعالیت‌هایتان می‌باشند.

ابزارهای پنوماتیک از نیروی هوای فشرده بهره می‌برند و به همین دلیل برای راه‌اندازی این ابزارها نیاز به یک کمپرسور باد دارید. در این مقاله به معرفی انواع ابزارهای پنوماتیک و کاربرد آن‌ها می‌پردازیم و این ابزارهای ارزشمند و کاربردی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ابزار پنومات چگونه کار میکند

ابزارهای پنوماتیک چگونه کار می‌کنند؟

همانطور که گفته شد، ابزارهای پنوماتیک از نیروی هوای فشرده استفاده می‌کنند. هوای فشرده توسط یک کمپرسور باد تولید شده و به واسطه شیلنگ و رگولاتور به ابزارهای پنوماتیک می‌رسد. وظیفه شیلنگ، انتقال هوای فشرده و وظیفه رگولاتور، تنظیم فشار هوای فشرده برای راه‌اندازی مطمئن ابزارهای پنوماتیک می‌باشد.

ابزارهای پنوماتیک از موتورهای پنوماتیکی بهره می‌برند که جریان هوای فشرده را به حرکت مکانیکی تبدیل می‌کنند. بطور معمول ابزارهای پنوماتیک، هوای فشرده را به حرکت خطی و یا چرخشی تبدیل می‌کنند. ابزارهایی مانند میخکوب پنوماتیک، هوای فشرده را با استفاده از یک موتور پیستونی پنوماتیک به حرکت خطی تبدیل می‌کنند. ابزارهایی چون مته بادی نیز که به چرخش نیاز دارند، هوای فشرده را از طریق یک موتور چرخ‌دنده‌ای و یا توربینی به حرکت جرخشی تبدیل می‌کنند.

ابزارهای پنوماتیک با دریافت هوای فشرده با فشار و جریان کافی به صورت مداوم فعالیت می‌کنند اما زمانی‌که دسترسی به هوای فشرده قطع شود، این ابزارها نیز از کار خواهند افتاد. بنابراین لازم است تا هوای فشرده ابزارهای پنوماتیک را به صورت پیوسته تامین کرد. برای تامین هوای فشرده برخی از ابزارها ممکن است به مخزن‌های بزرگی نیاز داشته باشید. برای مثال رنگ‌پاش‌ها به حجم زیادی هوای فشرده با فشار پایین نیاز دارند، بنابراین برای تامین هوای فشرده مورد نیاز آن‌ها ممکن است به یک مخزن بزرگ نیاز داشته باشید.

خرید کمپرسور باد به صورت مستقیم به ابزارهای پنوماتیک شما و مدت زمان استفاده شما از آن‌ها وابسطه بوده و برای خریداری یک کمپرسور باد با اندازه مناسب بایستی نوع و میزان استفاده خود از هوای فشرده را تخمین بزنید. سپس با توجه به این اطلاعات، کمپرسور باد مناسب خود را خریداری نمایید.

کاربرد ابزار پنومات
انواع ابزارهای پنوماتیک و کاربرد آن‌ها

ابزارهای پنوماتیک طیف وسیعی دارند و از آن‌ها در صنایع و بخش‌های مختلفی چون خطوط منتاژ، کشاورزی، تعمیر خودرو، کارخانه‌های تولید مواد شیمیایی، مواد غذایی و آشامیدنی استفاده می‌شود. همچنین ابزارهای پنوماتیک در انجام کارهای خانگی و کارگاهی نیز بسیار کاربردی بوده و می‌توان از آن‌ها برای اموراتی چون رنگ آمیزی، نجاری، تمیزکاری، باد زدن تایر و بسیاری از امور دیگر استفاده نمود.

در این بخش، چندین مورد از پرکاربردترین ابزارهای پنوماتیک خدمت شما معرفی می‌گردد.

انواع مته های پنومات

1 – مته‌های پنوماتیک

مته‌های پنوماتیک عمدتا در نجاری‌ها، بازسازی و ساخت‌وساز کاربرد دارند. مته‌های پنوماتیک نسبت به مته‌های برقی عملکردی ایمن‌تر و مطمئن‌تر داشته و بسیار قابل اتکا می‌باشند. مته‌های برقی در کار مداوم، قطر و عمق سوراخ‌کاری محدودیت‌هایی دارند که این محدودیت‌ها در مته‌های پنوماتیک وجود ندارد.
مته‌های بادی به شما امکان کار مداوم و سوراخ‌کاری در قطرها و عمق‌های مختلف را داده و برخلاف مته‌های برقی بر اثر کار مداوم و سوراخ‌کاری فلز، بیش از اندازه گرم نمی‌شوند.

اچار بکس پنومات

2 – آچار بکس پنوماتیک

آچار بکس یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد و محبوب در صنایع خودروسازی و ساختمانی می‌باشد. آچارها جزو ابزارهای سنتی هستند که باز و بسته کردن را با استفاده از نیروی دست انجام می‌دادند. مواردی چون زنگ زدگی مهره‌ها، خوردگی‌ها و مواردی از این دست سبب سخت شدن باز کردن مهره‌ها به صورت سنتی و با آچارهای دستی می‌شود.

آچار بکس پنوماتیک این امکان را فراهم می‌سازد تا در کمترین زمان و با سهولت و راحتی بالا، پیچ‌ها و مهره‌ها را ببندید. استفاده از این ابزار پنوماتیک سودمند برای بستن مهره‌هایی که در مکان‌های تنگ واقع شده‌اند، بسیار مفید می‌باشد. یکی دیگر از فواید آچار بکس بادی، قدرت زیاد آن است که باز کردن مهره‌های زنگ زده را آسان‌تر می‌سازد.

3 – آچار بادی

آچار بادی نیز همانند آچار بکس پنوماتیک، گشتاور لازم برای باز کردن سخت‌ترین مهره‌ها را فراهم می‌سازد. این آچارها در تعمیرگاه‌های اتومبیل و گارگاه‌های صنعتی کاربرد فراوانی دارند.
استفاده از آچار پنوماتیک باعث افزایش سرعت شده و باز کردن مهره‌هایی که به صورت دستی به چند دقیقه زمان نیاز دارند را در چند ثانیه به انجام می‌رساند.

میخکوب پنومات

4 – میخکوب بادی

میخکوب‌های بادی یکی دیگر از ابزارهای پنوماتیک هستند که در تولید مبلمان، نجاری و پروژه‌های ساختمانی کاربرد دارند. میخکوب‌های بادی، انواع مختلفی دارند که از انواع پرکاربرد آن‌ها می‌توان به میخکوب‌های قاب بندی، میخکوب‌های سقفی و میخکوب‌های کفپوش اشاره نمود.

چکش پنومات

5 – چکش پنوماتیک

چکش پنوماتیک یکی از ابزارهای پنوماتیک بسیار پرقدرت است که اغلب در پروژه‌های راه‌سازی و عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چکش‌های بادی بسته به اندازه خود می‌توانند موانع، بتن، آسفالت و سنگ‌های ریز و درشت را به خوبی خرد کنند.

چکش‌های بادی، نیروی هوای فشرده را به صدها ضربه در دقیقه تبدیل کرده و ضربه‌ها را از طریق اسکنه به محل مورد نظر وارد می‌کند. استفاده از چکش پنوماتیک به دقت و مهارت بالایی نیاز دارد و هرگونه سهل‌انگاری و بی‌توجهی در استفاده از این ابزار پنوماتیک باعث ایجاد صدمات غیرقابل جبران به اپراتور، متریال و افراد در معرض آن خواهد شد.

سنباده پنومات

6 – سنباده بادی

سنباده زدن به صورت دستی یکی از فرآیندهای سنتی برای ایجاد صافی سطح و پرداخت آن است. سنباده زدن به شکل دستی جزو کارهای بسیار طاقت فرسا و دشوار می‌باشد که به لطف سنباده‌های برقی و بادی، به شکل قابل توجهی ساده و سریع گشته است. سنباده‌های پنوماتیک بسته به نوع عملیات مورد نظر در ابعاد و شکل‌های مختلفی ارائه می‌شود. از این سنباده‌ها می‌توان برای پرداخت سطوح چوبی و فلزی استفاده نمود. عمده کاربرد سنباده بادی در نجاری، صاف‌کاری و نقاشی می‌باشد.

سند پلاست

7 – سندبالاست

سندبلاست یکی از انواع خاص از ابزارهای پنوماتیک است که عمده استفاده از آن به صنایع مرتبط می‌گردد. سندبلاست با تلفیق نیروی هوای فشرده و ماسه، سایش سطوح فلزی را بسیار ساده و سریع می‌گرداند. از سندبلاست عمدتا برای از بین بردن لایه‌های رنگ و زنگ زدگی استفاده می‌شود.

اره پنومات
8 – اره بادی

اره بادی یا اره پنوماتیک یکی از ابزارهای پنوماتیک بسیار پرکاربرد در صنایعی چون مبلمان‌سازی، نجاری و ساخت ‌و ساز است. اره بادی امکان اره کردن قطعات چوبی و ورق‌های فلزی را با سرعت و دقتی بالا فراهم ساخته و استفاده از آن به شکل بالقوه‌ای سبب صرفه‌جویی در زمان می‌شود.

گریس پاش پنومات

9 – گریس پاش بادی

یکی از ابزارهای پنوماتیک کاربردی در صنایع، گریس پاش بادی است. ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی برای کارکرد ایمن نیازمند روان‌کاری منظم می‌باشند و در صورت روان‌کاری نامناسب، دچار افزایش سایش و اصطکاک شده و مشکلات زیادی را به بار می‌آورند. گریس پاش بادی با ایجاد جریانی مناسب از گریس می‌تواند روان‌کاری قطعات و ماشین‌آلات را به خوبی انجام داده و روغن را به نواحی دور از دسترس ارسال نماید.

پرچ کوب بادی

10 – پرچ کوب بادی

همانطور که از پیچ، مهره و میخ برای اتصال ورق‌ها و قطعات چوبی استفاده می‌شود، اغلب ورق‌های فلزی با پرچ به یکدیگر متصل می‌شوند. پرچ زدن کاری دشوار بوده و نیاز به نیروی زیادی دارد. پرچ کوب بادی یکی از ابزارهای پنوماتیک بسیار سودمند برای اتصال قطعات فلزی می‌باشد که سبب صرفه‌جویی در نیرو و زمان مورد نیاز برای پرچ زدن می‌شود.

رنگ پاش پنومات

11 – رنگ پاش

رنگ پاشی در صنایع زیادی مورد استفاه قرار می‌گیرد که از عمده‌ترین آن‌ها می‌توان به خودروسازی‌ها و رنگ‌آمیزی ساختمانی اشاره کرد. رنگ پاشی به شیوه‌های سنتی به زمان زیادی نیاز دارد. این در حالیست که با استفاده از رنگ پاش پنوماتیک می‌توان سطح وسیعی را در مدت زمانی کم به صورت کامل رنگ نمود. همچنین ایراداتی چون جا ماندن رد قلم، رگه‌های قابل مشاهده و ضربه‌های قلم در رنگ‌آمیزی با استفاده از یک رنگ پاش پنوماتیک به طور کامل از بین می‌روند.

12 – دمنده

دمنده‌ها یکی از ساده‌ترین ابزارهای پنوماتیک هستند که برخلاف اغلب ابزارهای پنوماتیک، فاقد موتور می‌باشند. دمنده‌ها بسته به نوع کاربرد دارای یک نازل کوتاه و یا بلند هستند که هوای فشرده را توسط نازل به منطقه مورد نظر می‌دمند. از دمنده‌ها برای پاک کردن سطوح غیر قابل دسترسی از گرد و غبار، پاک کردن ماشین‌آلات و همچنین تمیز کردن سطوح چوبی، پلمیری و فلزی پس از انجام عملیات استفاده می‌شود.

منگنه کوب بادی

13 – منگنه کوب بادی

منگنه کوب‌ یکی از ابزارهای پنوماتیکی هستند که شباهت زیادی به میخ کوب‌های بادی دارند. از منگنه کوب بادی اغلب برای ساخت و تعمیر مبلمان، نصب تریم، نصب چوب و پنل استفاده می‌شود. استفاده از منگنه کوب بادی، زمان نیاز برای منگنه زدن را به شکل بالقوه‌ای کاهش می‌دهد. همچنین جای‌گذاری منگنه‌های بزرگ به صورت دستی و سنتی امری بسیار دشوار و تا حدودی غیرممکن می‌باشد که به لطف منگنه کوب‌های بادی می‌توان این منگنه‌ها را با دقت و سرعتی بالا جای‌گذاری نمود.

بالابر خودرو

14 – بالابر خودرو

بسیاری از تعمیرگاه‌های بزرگ خودرو برای انجام تعمیرات از بالابرهای خودرو استفاده می‌کنند. بالابرهای خودرو یکی از ابزارهای پنوماتیک و هیدرولیکی می‌باشند که از نیروی هوای فشرده برای جابجایی روغن جهت حرکت پیستون‌ها استفاده می‌کنند.

قیچی پنوماتیک

15 – قیچی بادی

قیچی‌های بادی، برش ورق را ساده‌تر می‌سازد. این قیچی‌‌ها توانایی برش ورق‌های فلزی را بدون نیاز به زور و نیروی اپراتور دارند. قیچی‌های بادی در صنایع برش کاغذ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و در مدت زمانی کوتاه، حجم انبوهی از کاغذها را به صورت کاملا تمیز و بدون زائده، برش می‌دهند.

16 – تفنگ درزبند بادی

تفنگ‌های درزبندی بادی با استفاده از نیروی هوای فشرده، درزبندی سطوح، شیارها و روزنه‌ها را با سرعت و دقت زیادی به انجام می‌رسانند. تفنگ‌های درزبندی درواقع همان تفنگ‌های چسب آکواریوم می‌باشند، با این تفاوت که این تفنگ‌ها از هوای فشرده برای تخلیه مواد داخل تیوب استفاده می‌کنند.

17 – چکش گل زن بادی

چکش گل زن بادی جزو ابزارهای پرداخت سطوح است که از آن برای زدودن جرم، زنگ زدگی، دوده، رنگ و کثیفی از سطوح فلزی استفاده می‌شود. این ابزار پنوماتیک با ایجاد حرکت خطی و رفت و برگشتی، سوزن‌ها را با سطح تماس داده و جرم‌ها و مواد نامطلوب پوشیده شده روی سطح را از بین می‌برد.

جمع بندی

جمع بندی

ابزارهای پنوماتیک نسبت به ابزارهای متداول دستی و برقی از مزایای بالقوه‌ای برخوردار می‌باشند و به دلیل قابلیت اطمینان بالای خود در صنایع به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. ویژگی این ابزارهای پرقدرت ازجمله نگهداری و تعمیرات آسان، طول عمر و ایمنی بالای آن‌ها سبب استفاده وسیع و گسترده از این ابزارها شده است.

ابزارهای پنوماتیک معمولا دارای یک موتور پیستونی و یا توربینی هستند که وظیفه آن‌ها، تبدیل جریان هوای فشرده به حرکت خطی و دورانی می‌باشد. به دلیل عدم وجود موتورهای الکتریکی در این ابزارها، استفاده شدید و پیوسته از این ابزار باعث گرم شدن بیش از حد و خرابی آن‌ها نشده و از همین‌رو می‌توان از آن‌ها در محیط‌های کاری با شرایط دشوار استفاده نمود. ‎

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.