به وب سایت ویکی کمپرسور،مرجع تخصصی معرفی انواع کمپرسور باد در ایران خوش آمدید

051-38518529

نگهداری و تعمیرات کمپرسور باد اویل فری | هرآنچه باید بدانید

نگهداری و تعمیر کمپرسور باد اویل فری
5/5 - (3 امتیاز)

کمپرسورهای باد اویل فری در صنعت جایگاه ویژه‌ای دارند و بسیاری از صنایع از کمپرسورهای باد اویل فری برای تامین هوای فشرده خود بهره می‌برند. بدون روغن بودن یک کمپرسور باد یک مزیت ویژه برای صنایعی است که به نسبت به کیفیت هوای فشرده، حساسیت بالایی دارند. کمپرسورهای اویل فری نیازی به روغن نداشته و نگهداری و تعمیرات به مراتب ساده‌تری از کمپرسورهای روغنی دارند. در این مقاله از ویکی کمپرسور به آموزش نگهداری و تعمیرات کمپرسور باد اویل فری می‌پردازیم و نکات پیرامون نگهداری و تعمیرات از این کمپرسورها را برای شما شرح خواهیم داد.

سرویس و نگهداری و تعمیرات از کمپرسور باد اویل فری

یک کمپرسور باد اویل فری به روغن برای فشرده‌سازی هوای فشرده نیازی ندارد و این به معنای عدم نشت روغن درون هوای فشرده و آلوده شدن هوای فشرده با روغن است. این ویژگی کمپرسور باد اویل فری برای صنایعی چون صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی و دیگر صنایع حساس به کیفیت هوای فشرده، بسیار مهم می‌باشد.

با اینکه کمپرسورهای اویل فری برخلاف کمپرسورهای روغنی به تعویض روغن و فیلتر روغن نیازی ندارند، با این‌حال نگهداری و تعمیرات از آن‌ها بسیار ضروری بوده و در صورت بی‌توجهی به آن، هزینه‌های پیش‌بینی نشده زیادی را برای شما ایجاد خواهند کرد.

در لیست زیر، مجموعه‌ای از اصلی‌ترین وظایف نگهداری و تعمیرات از کمپرسور باد اویل فری آورده شده است.

شیر ایمنی کمپرسور باد اویل فری

1 – بررسی شیر ایمنی کمپرسور باد

کمپرسور باد خود را روشن کنید و زمانی که کمپرسور به فشار قطع رسید، حلقه سوپاپ را بیرون بکشید.

  • اگر سوپاپ اطمینان کمپرسور باد به صورت خودکار به کار افتاد و فشار مخزن را کاهش داد، شیر ایمنی شما به صورت صحیح کار می‌کند.
  • اگر شیر پس از بیرون کشیدن به حالت اولیه خود باز نگشت، لازم است تا آن را تعویض نمایید.
  • اگر شیر به حالت اولیه بازگشت ولی فشار درون مخزن را تخلیه نکرد، باز لازم است تا شیر ایمنی کمپرسور باد خود را تعویض کنید.

تخلیه مخزن کمپرسور باد اویل فری

2 – تخلیه مخزن کمپرسور باد

اگر شیر تخلیه مخزن شما دستی است، باید آن را در فواصل زمانی معینی باز کنید تا محتویات درون مخزن تخلیه شود. رطوبت هوا در کنار فشار بالا و افت دما در مخزن سبب ایجاد شدن میعانات و جمع شدن آب درون مخزن شده و این مورد سبب مهیا شدن محیطی برای رشد میکرو ارگانیسم‌ها و همچنین زنگ زدگی مخزن می‌شود.

برسی فیلتر هوا

3 – بررسی کیفیت فیلترهای هوا

فیلترهای آلوده می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی برای کمپرسورهای باد اویل فری شوند. بر خلاف تصور عموم، آلودگی و خرابی فیلترها تنها سبب آلودگی هوای فشرده نمی‌شود، بلکه با افزایش گرد و غبار در کمپرسور سبب افزایش گرمای آن و افزایش بار روی موتور می‌گردد.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های نگهداری و تعمیرات از کمپرسور باد اویل فری، بررسی دوره‌ای فیلترها و تمیز کردن و یا تعویض کردن آن‌ها می‌باشد.

برسی سیم برق پمپ باد اویل فری

4 – بررسی سیم برق

سیم برق کمپرسور نیز همانند سایر بخش‌های یک کمپرسور باد نیاز به بررسی دوره‌ای دارد. از آنجایی‌که سیم برق کمپرسور اغلب بر روی زمین بوده و در معرض سایش است، بررسی مرتب آن برای اطمینان از سلامت کامل آن ضرورت دارد.

بازرسی از کمپرسور باد

5 – بازرسی‌های اجمالی از کمپرسور باد

یکی از ساده‎ترین امور مربوط به نگهداری و تعمیرات کمپرسور باد اویل فری، بازرسی اجمالی بخش‌هایی چون شیلنگ، اتصالات و شیرها است.

در زمان بررسی این قطعات به دنبال ترک و خوردگی باشید. شیلنگ‌، اتصالات و شیرهای کمپرسور باد مستعد فرسایش و خرابی هستند و بازرسی مرتب آن‌ها جزو امور ضروری در نگهداری و تعمیرات از کمپرسور باد می‌باشد.

مزایای نگهداری و تعمیرات کمپرسور باد

مزایای نگهداری و تعمیرات از کمپرسور باد اویل فری

نگهداری و تعمیرات منظم از کمپرسورهای اویل فری، مزایای بسیار عمده‌ای به دنبال داشته و می‌تواند از ایجاد شدن هزینه‌های سنگین خرابی کمپرسور باد و عواقب ناشی از آن جلوگیری کند. بطور کل از مزایای بالقوه نگهداری و تعمیرات از کمپرسورهای اویل فری می‌توان موارد زیر را شمرد.

  • جلوگیری از تعمیرات پرهزینه: نگهداری و تعمیرات از کمپرسور باد اویل فری این امکان را فراهم می‌سازد تا خرابی‌ها را زمانی‌که هنوز در سطوح کوچکی قرار دارند، شناسایی کنید. با شناسایی خرابی‌های کوچک کمپرسور باد و تعمیر و یا تعویض قطعات کوچک، احتمال بروز خرابی‌های عمده سیستم کاهش پیدا کرده و هزینه‌های مربوط به تعمیرات سیستم کاهش پیدا خواهند کرد.
  • افزایش بهره‌وری: نگهداری و تعمیرات از سیستم سبب بهبود راندمان آن و کاهش هزینه‌ قبوض برق مربوط به سیستم می‌گردد. کمپرسورهای باد آسیب‌دیده و معیوب به دلیل ضعف در عملکرد در بسیاری از مواقع سبب افزایش برق مصرفی شده و قبوض برق را افزایش می‌دهند.
  • کاهش زمان از کار افتادن: صنایعی که به صورت گسترده به کمپرسورهای باد متکی هستند، ارزش کار کمپرسورهای باد و نیروی هوای فشرده را به خوبی درک می‌کنند. در این صنایع و صنایع دیگر، از کار افتادن کمپرسورهای باد موجب توقف خط تولید، تعویق در تحویل سفارشات و گاها خرابی مواد اولیه و تنظیمات خطوط تولید می‌گردد. نگهداری و تعمیرات منظم و حساب‌شده از کمپرسورهای باد، احتمال توقف‌های ناگهانی در کار کمپرسورهای باد را کاهش می‌دهد.

مهمترین نکات در نگهداری کمرپسور بدون روغن

نکاتی مهم در نگهداری و تعمیرات از کمپرسور باد اویل فری

در امر نگهداری و تعمیرات از کمپرسور باد اویل فری، رعایت یک برنامه منظم و استراتژی صحیح از اهمیت بسزایی برخوردار است. رعایت نکات زیر در حین اجرای برنامه نگهداری و تعمیرات از کمپرسور باد می‌تواند به فعالیت‌های شما، شکل مناسب‌تری بخشد.

  • اجرای روشی مناسب برای از دسترس خارج کردن: وقتی که تشخیص می‌دهید کمپرسور باد شما با مشکل روبرو شده و نیاز به تعمیر دارد، باید تمامی اپراتورها و کارکنان خود را از این مسئله آگاه نمایید. برای جلوگیری از روشن کردن کمپرسور باد خراب توسط کارکنان خود می‌توانید بر روی آن‌ها یک برچسب نیاز به تعمیر قرار دهید. همچنین درخصوص کمپرسورهای کوچک‌تر می‌توانید نسبت به از برق کشیدن کمپرسور و جایجایی آن اقدام نمایید.
  • اقدام در فواصل زمانی منظم: یک برنامه زمانی منظم در نگهداری و تعمیرات کمپرسور باد و هر تجهیز دیگری بسیار ارزشمند است. ممکن است برخی از امور نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه نیازمند تناوب بیشتری باشد. برای مثال بررسی شیلنگ، تخلیه مخزن و بررسی اجمالی نشتی‌های کمپرسور باد می‌تواند به صورت ساعتی و یا روزانه انجام پذیرد، اما بررسی فیلترها به صورت هفتگی و یا ماهانه انجام گردد.
  • نگهداری سوابق نگهداری و تعمیرات: نگهداری سوابق نگهداری و تعمیرات باعث کنترل بهتر سیستم و قطعات تعویض شده می‌شود. زمانی‌که یک قطعه کمپرسور باد را تعویض می‌کنید، باید در بررسی‌های بعدی از کارکرد صحیح و موثر آن قطعه اطمینان حاصل کنید. همچنین نگهداری سوابق این امکان را ایجاد می‌کند تا دید بهتری نسبت به هزینه‌های مربوط به نگهداری و تعمیرات از سیستم خود داشته باشید.

ویکی کمپرسور،مرجع کمپرسور باد

سخن پایانی

یک کمپرسور باد اویل فری همانند سایر کمپرسورهای باد نیازمند نگهداری و تعمیرات است. نگهداری و تعمیرات کمپرسورهای اویل فری ساده‌تر از کمپرسورهای روغنی می‌باشد، اما نگهداری و سرویس منظم آن‌ها کماکان اهمیت بالایی دارد.

در این مقاله به معرفی مهم‌ترین بخش‌های نگهداری و تعمیرات از کمپرسور باد اویل فری پرداخته شد. همچنین نکاتی که در حین نگهداری و تعمیرات از کمپرسور باد و هر تجهیز دیگری باید رعایت نمایید را توضیح دادیم. با رعایت این نکات می‌توانید طول عمر و بهره‌وری کمپرسور خود را در حد بالایی حفظ کرده و از مشکلاتی چون توقف ناگهانی سیستم، خرابی و هزینه‌های بالای مربوط به تعمیرات گسترده سیستم در امان باشید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.