به وب سایت ویکی کمپرسور،مرجع تخصصی معرفی انواع کمپرسور باد در ایران خوش آمدید

051-38518529

کمپرسور دندانپزشکی+ویژگی ها

کمپرسور دندانپزشکی

همیشه به دست آوردن اعتماد و رضایت بیمار سخت بوده است. پس سال‌ها تلاش برای جلب اعتماد بیماران و خوش درخشیدن، از دست دادن اعتماد آنها و اعتبارتان آن هم به دلیل تجهیزات قدیمی و از کار افتاده ضرر بسیار بزرگ و غیر قابل قبولی می‌باشد. به همین دلیل است که باید به فکر خرید یک کمپرسور دندانپزشکی برای مطب خود باشید.

همه ما می‌دانیم که زمان طلا است و همچنی ترس بیماران از دندان پزشکی را خبر داریم. پس چرا خودمان و بیماران را معطل نگه داریم تا کمپرسور هوا دوباره پر شود؟

داندان پزشکان در زمان خرید کمپرسور هوا به دنبال کمپرسوری با هوای تمیز، قابل اتکا و کم صدا هستند. در این مقاله قصد داریم تا ویژگی کمپرسور هوا مناسب برای دندان پزشکی را معرفی و در مورد آنها توضیح دهیم.

کیفیت هوا :

یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که یک کمپرسور هوا مناسب برای دندان پزشکی لازم است داشته باشد، تولید هوا فشرده پاک و خالص است. چراکه این هوا قرار است از ابزارهای پزشکی شما عبور کرده و نهایتا هم به دهان بیمار وارد شود. اگر این هوا پاک نباشد، هر چقدر هم محیط و ابزار پزشکی خود را استریل کرده باشید، باز آلودگی‌، میکرو ارگانیسم‌ها و باکتری‌ها می‌تواند وارد مطب شما شده و ایجاد بیماری کند.

همچنین هوای مرطوب و آلوده می‌تواند با مواد ترمیم دندان واکنش داده و باعث از بین رفتن زودرس آنها شود.

در نتیجه استفاده از یک کمپرسور مناسب به همراه میکرو فیلتر کمپرسور باد و خشک‌ کن‌های قوی برای هر دندان پزشکی ضروری است. اینگونه نه تنها کیفیت کار خود را بالاتر برده و محیط پاک تری خواهید داشت، بلکه تجهیزات شما هم کمتر در معرض خرابی قرار می‌گیرند.

ابزارهای دندان پزشکی پنوماتیک :

هوای پاک و خالص تنها برای رعایت تامین بهداشت محیط مطب و بیماران نیست، بلکه برای درست کار کردن و افزایش طول عمر ابزارهای دندان پزشکی پنوماتیکی شما نیز لازم است.

تجهیزات دندان پزشکی همچون سایر تجهیزات پزشکی، بسیار گران قیمت هستند. با اینکه ابزارهای پزشکی پنوماتیک کم قیمت تر از ابزارهای برقی است اما باز از قیمت بالایی برخوردارند. این تجهیزات و ابزارها از قطعات حساسی چون ایمپلر، کوپلینگ و یاتاقان تشکیل شده اند که اگر در معرض هوای آلوده و مرطوب قرار بگیرند، دچار خوردگی شده و از کار بیفتند.

ابزار و تجهیزات دندان پزشکی که در برابر آلودگی و رطوبت بسیار حساس هستند شامل موارد زیر می‍‌شوند :
  • مته‌های دندان پزشکی
  • اسکالرها
  • پوآر دندان پزشکی
  • یونیت دندان پزشکی
  • شیرآلات و صندلی دندان پزشکی

یک کمپرسور دندانپزشکی قدیمی یا بی کیفیت، هوا فشرده آلوده و کم فشار تولید می‌کند که نه تنها باعث عملکرد نادرست ابزارهای شما می‌شود، بلکه کاهش طول عمر ابزارهایتان را نیز به همراه دارد. پس یک کمپرسور مناسب برای دندان پزشکی خود تهیه کنید تا از خرابی ابزارهایتان در امان بمانید.

کمپرسور باد دندانپزشکی

ملاحظات ایمنی :

برای اطمینان از اینکه کمپرسور هوای شما، دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت می‌کند نیاز به دانستن طبقه ‌بندی‌های کیفیت هوا هستید. این طبقه بندی‌ها توسط نهادهای مربوطه همچون سازمان بین المللی استاندارد (ISO) تنظیم شده‌ است.

استاندارد ISO که در پایین آمده، به کیفیت هوای خروجی از کمپرسور امتیاز داده و طبقه بندی آن را مشخص می‌کند. این امتیازدهی با توجه به ذرات جامد، آب و روغن درون هوای کمپرسور صورت می‌گیرد. برای اینکه در یک طبقه بندی (کلاس) قرار بگیریم لازم است تا همه شرایط لازم را داشته باشیم.

استاندارد کیفیت هوا :

هوای شما چقدر پاک و خالص است ؟

بهترین راه برای اینکه پاسخ مناسب را پیدا کنید این است که مقدار آلاینده‌های مجاز برای صنعت و کسب و کار خود را با استفاده از جدول زیر بفهمید.

کلاس‌های کوچک‌تر نشان دهنده‌ هوای پاک تر و خالص تر هستند.

ذرات غبار جامد در هوا بر حسب میکرون در متر مکعب و ذرات مایع و گاز مانند بخار بر حسب میلی گرم در متر مکعب اندازه گیری می‌شوند.

برای ایجاد درک بهتر از میکرون، گلبول‌های قرمز را در نظر بگیرید. اندازه هر گلبول قرمز در بدن انسان 5 میکرون است. ویروس‌های عفونی نیز از 0.004 تا 0.1 میکرون می‌باشند. کمپرسورهای کلاس 1 اجازه عبور هیچ ذره ای که به اندازه گلبول‌های قرمز باشد را نمی‌دهد.

میزان خشکی هوای متوسط در هر کلاس یا میزان رطوبت در هوا فشرده با توجه به دمای نقطه شبنم محاسبه می‌شود.

هر کمپرسوری که برای رسیدن به کلاس مورد نظر از فیلترهای هوا و روغن استفاده کند، مستعد خرابی بوده و برای جلوگیری از خرابی، نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم دارد.

خرید کمپرسور باد دندانپزشکی

کلاس 0 :

بیشترین کیفیت هوا متعلق به کلاس 0 می‌باشد. ذرات و آلاینده‌ها توسط سازنده رتبه بندی شده و بر اساس کاربری و هدف کمپرسور تنظیم می‌شود.

اگر به دنبال کمپرسور هوا مناسب برای دندان پزشکی هستید، کمپرسورهای کلاس 0 (اویل فری/سایلنت) می‌تواند یکی از ایده‌آل ترین گزینه‌ها باشد. این کمپرسورها از نظر طراحی بدون سیستم روغن‌کاری هستند و استانداردها در شدیدترین حالت در آنها رعایت شده است. این مدل از کمپرسورها، محبوبیت زیادی در بین دندان پزشکان دارد.

کلاس 1 :

می‌توان کمپرسورهای کلاس 1 را نیز به عنوان یک کمپرسور مناسب برای دندان پزشکی پذیرفت. البته باید مطمئن شوید که این کمپرسورها بدون سیستم روغن‌کاری هستند. باید مراقب کمپرسورهایی که از پمپ روغن‌کاری و فیلتر داخلی روغن استفاده می‌کنند، باشید.

همواره با نصاب‌هایی که مجوز و مدرک نصب کمپرسور برای کاربردهای پزشکی دارند مشورت کنید.

کمپرسور روغنی یا بدون روغن ؟

معمولا دندان پزشکان برای انتخاب و خرید کمپرسور هوا مناسب برای دندان پزشکی بین دوراهی کمپرسور روغنی یا بدون روغن گیر می‌کنند. تصور اغلب افراد این است که کمپرسورهای روغنی کم صدا تر بوده و طول عمر طولانی تری نیز دارند. اما این تصور کاملا صحیح نیست.

امروزه بسیاری از کمپرسورهای بدون روغن بهتر از نوع روغنی کار می‌کنند. برای دندان پزشکانی هم که دوست ندارند مدام درگیر تعمیر و نگهداری و تعویض فیلتر روغن باشند، کمپرسور بدون روغن گزینه بسیار بهتری می‌باشد.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که دندان پزشکان کمپرسورهای بدون روغن را ترجیح می‌دهند، خطر کمتر آلودگی هوا در مجاورت روغن است. کمپرسورهای اویل فری، ذاتا بدون روغن هستند و دسته ای از کمپرسورهای رفت و برگشتی بدون روغن نیز وجود دارند که با بهره گیری از پوشش کاهنده اصطکاک مانند تفلون، هوا فشرده تمیز و بدون افت بازده ارائه می‌کنند.

سیستم‌های بدون روغن وزن کمتری دارند و در محدوده وسیع‌تری می‌توان آنها را نصب نمود. بر خلاف تصور رایج، کمپرسورهای بدون روغن زیادی وجود دارند که به اندازه کمپرسورهای روغنی، هوای فشرده تولید می‌کنند.

کمپرسور هوا دندانپزشکی

ملاحظات اندازه :

اسب بخار HP :

کمپرسورهای هوا همچون اتومبیل‌ها، موتوری دارند که به مقدار مشخصی نیرو تولید می‌کند. این موتورها وظیفه تولید هوای فشرده در کمپرسور را دارند. هر چه توان اسب بخار این موتورها بیشتر باشد، سریع‌تر و بیشتر هوای فشرده تولید می‌کند.

یک مطب دندان پزشکی کوچک با دو صندلی با یک کمپرسور 2 اسب بخار تامین می‌شود. در حالیکه مطب‌ها و آزمایشگاه‌های بزرگ دندان پزشکی به کمپرسوری با توان حداقل 5 اسب و مخزن های 200 لیتر به بالا نیاز دارند.

فشار PSI :

دقت در دندان پزشکی ضروری است و ابزارهای دندان پزشکی پنوماتیک، برای دقیق کار کردن باید سرعت و گشتاور کافی تولید کنند. برای تولید سرعت و گشتاور کافی، باید هوای فشرده ما، فشار لازم را داشته باشد.  عموما مقدار فشار مورد نیاز ابزارها بر حسب BAR حساب می‌شوند. هر BAR معادل 14.5 PSI می‌باشد. خیلی از هندپیس‌های دندان پزشکی به هوا با فشار 5 BAR معادل 72.5 PSI نیاز دارند.

برای جبران کاهش فشار هوا ناشی از افت فشار و خطوط انتقال طولانی، نیاز به تامین هوا با فشار بیشتری هستید. هوای کم فشار می‌تواند به منجر به خرابی ابزارها، ناتمام ماندن فرایند و آسیب به بیمارتان شود.

پس با توجه به فشار مورد نیاز ابرازهایتان و تخمین افت فشار، کمپرسور هوا مناسب برای دندان پزشکی خود را انتخاب و خریداری نمایید.

ظرفیت :

به مقدار هوا فشرده تولید شده توسط کمپرسور در مدت زمان معین، ظرفیت گفته می‌شود. همچنین ظرفیت را با نام چرخه فعالیت نیز معرفی می‌کنند. مقدار چرخه فعالیت تعیین می‌کند که پمپ شما برای پر کردن مجدد مخزن چقدر باید روشن بماند.

مشابه با فشار، شما به کمپرسوری نیاز دارید که حجم بیشتری هوا فشرده نسبت به نیاز ابزارهایتان تولید کند.

هندپیس‌ها 25 درصد چرخه کار دارند. اما اگر از هندپیس‌ها به طور مکرر استفاده می‌کنید یا یک عمل جراحی طولانی مدت دارید، نیاز به افزایش CFM پیدا خواهید کرد. همچنین باید تعداد صندلی‌های مطب خود را در حداکثر CFM مورد نیاز، ضرب کنید. برای مثال یک مطب با بیش از چهار صندلی و آزمایشگاه دندان پزشکی به مخزن هوایی با ظرفیت حداقل 60 گالون نیاز دارد.

عمل مطمئن :

حتما می‌دانید که جلب اعتماد و رضایت بیماران به چه میزان سخت است. بی خطر ترین دستگاه دندان پزشکی شما یعنی کمپرسور هوا می‌تواند دلیلی شود برای از دست دادن بیماران‌ و اعتبارتان. پس اجازه ندهید که بخاطر یک کمپرسور هوا، چنین اتفاقی برای شما بیفتد.

پس همیشه اصرار بر تهیه یک کمپرسور هوا مناسب برای دندان پزشکی داشته و کمپرسور هوا خود را تنها از برندهای معتبر و مطمئن خریداری نمایید.

نصب و راه‌ اندازی :

مکان نصب کمپرسور از اهمیت بالایی برخوردار است. ممکن است اقدام به قرار دادن کمپرسور در انبار یا اتاق تاسیسات کنید که ممکن است خطر آلودگی هوا فشرده را در پی داشته باشد.

همچنین مطمئن شوید که کمپروسر هوا در مجاورت خروجی‌های تهویه، نصب نشده باشد چراکه باعث آلودگی خواهد شد.

کمپرسور هوا برای فعالیت نیاز مداوم به هوای پاک دارد پس محلی که کمپرسور را در آن نصب می‌کنید لازم است از تهویه مناسب برخوردار باشد.

خرید مطمئن کمپرسور هوا مناسب برای دندان پزشکی :

همانطور که مشاهده کردید، انتخاب کمپرسور هوا مناسب برای دندان پزشکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پس در زمان خرید، تمامی موارد گفته شده را در نظر داشته باشید و در صورت امکان از یک کارشناس کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *