به وب سایت ویکی کمپرسور،مرجع تخصصی معرفی انواع کمپرسور باد در ایران خوش آمدید

051-38518529

لزوم تعویض به موقع روغن کمپرسور باد

تعویض روغن کمپرسور باد پیستونی
5/5 - (1 امتیاز)

روغن کمپرسور باد چیست؟

روغن کمپرسور هوا ، روانکاری ویژه است که برای جلوگیری از ساییدگی و استهلاک زودرس کمپرسورهای هوا استفاده می شود. این روغن ها دو نوع هستند: طبیعی یا مصنوعی و همچنین از نظر ویسکوزیته (مقاومت اصطکاکی یک مایع یا گاز را در برابر شارش یا لغزیدن لایه‌ها ویسکوزیته می گویند) و مواد افزودنی موجود در آن متفاوت هستند.

 

تفاوت آن با روغن موتور از نظر وجود  گوگرد و کربن کمتر است و مواد شوینده در آن وجود ندارد . در مقاله ی زیر ، در مورد اینکه کدام روغن کمپرسور باد منحصر به فرد است و بهترین نوع کمپرسور هوا برای کاربرد شما کدام است، صحبت خواهیم کرد. این روغن ها علاوه بر روانکاری  که ارائه می دهند ، مزایای بی شماری دیگری نیز برای استفاده در کمپرسور هوا دارند ، از جمله:

 • جذب گرما:روغن کمپرسور هوا گرمای تولید شده از هوای فشرده را جذب می کند و در نتیجه کمپرسور را در دمای سردتر نگه می دارد.
 • مقاومت در برابر اکسیداسیون:روغن کمپرسور هوا حاوی مواد افزودنی است که روند اکسیداسیون و تشکیل اسید را به تأخیر می اندازد.
 • طول عمر بیشتر:مواد افزودنی موجود در روغن کمپرسور هوا همچنین باعث افزایش طول عمر روان کننده می شود ، در هنگام استفاده از اجزای دستگاه محافظت می کند و روان کننده را با شرایط متنوعی سازگار می کند.
 • ویسکوزیته در دمای سرد:اگرچه برخی از روغن ها با پایین آمدن دما قادر به انجام وظیفه خود نیستند ، روغن کمپرسور هوا ویسکوزیته خود را حتی در زمان سرد نیز حفظ می کند.
 • ضد عفونی کننده:روغن کمپرسور هوا همچنین حاوی مواد افزودنی است که برای بهبود جداسازی آب طراحی شده اند و از کمپرسور در برابر امولسیون های (مخلوطی از دو یا چند مایع است که در یکدیگر حل نمی‌شوند) آب و روغن محافظت می کنند.
 • توانایی های ضد کف:وقتی حباب های بزرگ هوا به سطح روغن میرسند ، کف تولید می شود. این امر باعث افزایش اکسیداسیون می شود زیرا سطح بیشتری از روغن را در معرض اکسیژن قرار می دهد. بدون افزودنی های ضد کف ، جدا کننده های روغن توسط کف اشباع می شوند و طول عمر کمپرسور هوا کاهش می یابد. این بدان دلیل است که جدا کننده های روغن اشباع ،افت فشار ایجاد می کنند ، که منجر به مصرف انرژی بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید:معرفی انواع کمپرسور گریز از مرکز

روغن کمپرسور باد

روغن کمپرسور باد پیستونی از موضوعات مهم محسوب می شود. در پمپ بادها برای عمل روانکاری و تمیزکاری از روغن استفاده می شود. نحوه روغن کاری در کمپرسورهای کوچک پیستونی اغلب به صورت پاششی است. در برخی از مدل ها شرایط پرتاب روغن نیز وجود دارد به این ترتیب که درون پوسته کمپرسور از روغن استفاده می شود.

وقتی میل لنگ می چرخد، روغن به داخل آن فرو می رود در نتیجه چرخش بالا رفته و روغن به جداره داخلی سیلندر برخورد می کند این کار مانند قاشقک صورت می گیرد و روغن به بخش پین پیستون و رینگ ها نیز متصل می شود. خود میل لنگ و یاتاقان ها اغلب در داخل روغن می چرخند. به این ترتیب کمپرسورهای پیستونی روغن کاری می شوند. تراکم هوا و اصطکاک قطعات سبب می شود که دمای سیستم بالا رود و قطعات کمپرسور باد پیستونی گرم می شود.

به این ترتیب عمر کمپرسور باد پیستونی کاهش می یابد و در نهایت باد محصول خارجی نیز گرم می شود و دستگاه به خوبی کار نمی کند. هوای فشرده گرم وارد تجهیزات سیستم تولید می شود و در نهایت راندمان این تجهیزات کمتر می شود. از سوی دیگر هوای گرم سبب می شود که خسارت مالی به مصرف کننده وارد شود و محصول تولیدی خراب می شود. در هر صورت دمای هوای فشرده از حد معمول بالاتر نباید برود و روغن کاری کمپرسور نیز می بایست منظم باشد.

تعویض روغن کمپرسور باد

بهترین روغن کمپرسور باد کدام است؟

همانطور که یک تولید کننده وسایل نقلیه موتوری برای اطمینان از عملکرد مطلوب و حداکثری محافظت از موتور ، بهترین  روان کننده ها را مشخص می کند ، هر نوع کمپرسور نیز به روانکار یا همان روغن خاصی نیاز دارد.

در این قسمت از مقاله نقل قولی از برایان بارنز ، Business Line Managerمدیر خدمات کمپرسور اطلس کوپکو ، روغن کمپرسور هوا و مواد افزودنی و عملکرد آنها را توصیف می کند: اصلی ترین کار آن برای مهر و موم کردن ، خنک کردن ، تمیز کردن و کاهش سایش است. وی توضیح می دهد که چطور انتخاب روان کننده به تجهیزات و کاربرد آن و ارتباط شرایط محیط ، الگوهای جریان و فواصل نگهداری بستگی دارد. همچنین خطرات انتخاب نوع نامناسب روغن ، کهنه بودن روغن و تجهیزات، برای مدت زمان طولانی تر از زمان تخلیه روغن توصیه شده است.

بهترین روغن کمپرسور باد

چه چیزی روغن کمپرسور هوا را خاص می کند؟

روان کننده های کمپرسور از یک روغن پایه و مواد افزودنی مصنوعی ، نیمه مصنوعی یا غیر مصنوعی خاص تشکیل شده اند. روان کننده ها جدا از تأمین روغن و جذب گرما ، از خوردگی ، آلودگی و سایش زودرس جلوگیری می کنند. مخلوط متعادل مواد افزودنی ،آنها را متناسب با نیازهای تجهیزات و شرایط محیط تنظیم می کند. این مواد افزودنی به روان کننده آغشته می شوند و قابلیت هایی مثل مقاومت در برابر اکسیداسیون ، گرانروی در دمای پایین ، قابلیت انتشار هوا ، از بین بردن ماده ، ضد کف و ضد سایش بودن را ارائه میدهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین نوع و مارک روغن کمپرسور، تعویض آن، مدت زمان تعویض روغن و هر مورد دیگر میتوانید با مشاوران ویکی کمپرسور در تماس باشید.

خواص افزودنی

روغن های مخصوص  کمپرسور اسکرو با تزریق  مواد افزودنی ضد اکسید کننده ، روند اکسیداسیون و همچنین تشکیل اسیدها را به تأخیر می اندازند. آنها طول عمر روان کننده را افزایش می دهند ، از تجهیزات در دوره آماده به کار محافظت می کنند و سازگاری روان کننده را با طیف گسترده ای از شرایط کار افزایش می دهند. مواد افزودنی سطح فعالیت ضد کف را بهینه می کنند. وقتی حباب های بزرگ هوا (قطر بالای 1 میلی متر) در روان کننده جریان هوا به سطح بالا می روند ، کف تولید می کنند.

کف کردن با قرار دادن بیشتر سطح روغن در معرض اکسیژن ، اکسیداسیون را افزایش می دهد. بدون این مواد افزودنی ، کف بیش از حد باعث جدا شدن روغن و کاهش طول عمر آن می شود. روغن اشباع شده باعث افزایش فشار می شود. هر یک بار فشار مصرف انرژی را 7٪ افزایش می دهد. مواد افزودنی ضد عفونی کننده روغن برای بهبود جداسازی آب ، برای محافظت از سیستم در برابر امولسیون های آب / روغن ، طراحی شده اند. این اولویت جذب روغن را آسان تر می کند و روش های دفع میعانات را بهبود می بخشد.

روغن پمپ باد

لزوم استفاده از روغن کمپرسور باد پیستونی

وقتی از روغن در کمپرسور باد پیستونی استفاده شود طول عمر دستگاه بیشتر می شود و از فرسایش زودهنگام آن جلوگیری می شود. از سوی دیگر روغنی که در دستگاه استفاده می شود سبب می شود که هوای خروجی کیفیت بیشتری داشته باشد و بر اساس تدابیری که در ساختمان داخلی ایجاد شده است باز هم مقداری از روغن وارد هوای فشرده می شود این کار توسط حرارت حاصل از کارکرد کمپرسور بخار می شود. فیلتر پاک کننده روغن یا انواع میکروفیلتر ها در این زمینه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

زمانی که پیستون ها بالا و پایین می روند و این کار با سرعت زیادی رخ می دهد دما بسیار بالا است. به عنوان مثال در هر دقیقه بین 500 الی 100 بار این حرکت صورت می گیرد. در راستای کاهش دما و روان سازی نیاز است که از روغن کمپرسور باد پیستونی استفاده شود.

در واقع وقتی هواساز کمپرسور در دوره ای بدون روغن کار می کند بسیار داغ شده و روند انبساط صورت می گیرد. پیستون ها داخل سیلندر گیر می کنند و قفل می شوند. در چنین شرایطی بسیار شایع است که شاتون ها شکسته می شوند. شاتون ها روی شفت میل لنگ سبب ایجاد خوردگی می شوند و میل لنگ و پیستون خراب می شود. مشخص است که هزینه تعمیر دستگاه در چنین شرایطی بسیار بالا است.

روغن مخصوص کمپرسور باد

میزان مناسب روغن کمپرسور باد

روغن کمپرسور باد  می بایست به اندازه باشد و البته که سطح روغن باید اندازه گیری شود. اگر به داخل روغن نمای هواساز کمپرسور دقت کنید مشخص است که سطح روغن آن قابل اندازه گیری است. روغن می بایست تا نصف شیشه روغن باشد. در صورتی که روغن پمپ باد  کمتر باشد ممکن است که عملیات روغن کاری به درستی صورت نگیرد. در صورتی که سطح روغن بیشتر از این مقدار باشد روغن اضافی از لوله روغن ریز نشت کرده و مشکل ساز می شود. مشاهده شده است که روغن در پایین کارتر هواساز جمع می شود و سوال پیش می آید که در چنین شرایطی چطور روغن در سطح سیلندر استفاده می شود.

دقت کنید که در بخش پایین هر یک از شاتون ها یک شاخک ملاقه ای شکل دیده می شود. زمانی که شاتون ها با حرکت میل لنگ حرکت می کنند به صورت شاخک ملاقه ای به سطح روغن برخورد داشته و پرتاب به سمت بالا صورت می گیرد و در این راستا سطح روغن می بایست به اندازه ای وجود داشته باشد تا برخورد شاخک شاتون به روغن صورت بگیرد.

روغن مخصوص کمپرسور باد پیستونی

لزوم تعویض روغن کمپرسور باد

چرا نیاز است روغن کمپرسور هوا در زمان مشخص خود تعویض شود؟ با گذشت زمان رینگ ها دچار فرسایش می شوند و ذرات حاصل از رینگ و غبار محیطی داخل روغن غوطه ور می شود. این در حالتی است که یک ساینده ایجاد می شود و بر روی سطح سیلندر خط می افتد. به این ترتیب هر شش ماه یک بار نیاز است که روغن داخل کمپرسور ها تعویض شود تا عملکرد دستگاه بهتر باشد.

بررسی ها نشان می دهد که استفاده از روغن های VDL100 برای پمپ هوای پیستونی رفت و برگشتی بسیار مناسب است.

برای تعویض روغن نیاز به دقت خاصی است. در ابتدا می بایست پیچ تخلیه باز شود این پیچ در زیر موتور کمپرسور قرار دارد. در این شرایط روغن داخل هواساز تخلیه می شود. لوله روغن ریز بر روی کارتر کمپرسور پیچانده شده و باز می شود. در این راستا نیاز است که به میزان لازم تا نصف سطح شیشه روغن نما وارد هواساز کمپرسور شود.

روغن مخصوص کمپرسور هوا

مزایای روغن کمپرسور باد

روغن کمپرسور  دارای خاصیت مقاوم در برابر اکسیداسیون است. این روغن در برابر زنگ زدگی بسیار مقاوم است. از سوی دیگر دارای خاصیت ضد سایش مطلوب است به طوری که می تواند با روغن های معدنی سازگاری دارد. شاخص گرانروی این محصول بالا است. روغن کمپرسور باد اغلب مطابق با استانداردهای بین المللی تهیه و عرضه می شود. روغن را اغلب در گرید های 32، 46، 68، 100 و 150 قابلیت تولید و عرضه دارد. بسیاری از روغن های کمپرسور بر پایه سایتک تولید می شود و برای شرایط سخت و دمای بالا نیز استفاده می شود. روغن کمپرسور باد سبب می شود که کمپرسورها بهینه سازی شود. این محصول در دوره های زمانی مشخص ارزیابی می شود.

برخی از روغن های کمپرسور باد تا 1000 ساعت کارکرد را می تواند پوشش دهد. روغن ها گاه دارای افزودنی های ویژه ای بوده و تحت شرایط سخت و دمای بالاتری مورد ارزیابی قرار می گیرد. شاخص مشخصی در تعیین روغن کمپرسور باد دیده می شود که نیاز به بررسی داشته و مشخص است که می بایست توسط تحقیق خوبی صورت بگیرد.برای تعویض روغن حتما از شرکت تولید کننده کمپرسور باد اطلاعات لازم را کسب کنید تا بدانید چه نوع روغنی برای دستگاه شما مناسب است.در غیر اینصورت واستفاده از روغن های غیر مجاز احتمال خرابی موتور بسیار زیاد خواهد بود.

چه خطراتی در انتخاب نوع  اشتباه روغن وجود دارد؟

استفاده از روغن اشتباه می تواند طول عمر تجهیزات را کاهش دهد ، تشکیل رسوبات  بر روی قطعات متحرک  باعث کم شدن طول عمر دستگاه خواهد شد. یک نوع روغن غیر اصلی ممکن است آب بندی را کاهش داده و منجر به خوردگی قطعات فلزی شود و عملکرد دستگاه را به طور جدی تحت تأثیر قرار دهد. کاربران باید به توصیه تولید کنندگان توجه کنند تا طول عمر دستگاهشان افزایش یابد. انتخاب غلط روان کننده می تواند به معنای کوتاه بودن طول عمر و یا حتی خرابی بلبرینگ ها و سایر قطعات باشد ، زیرا طبق مشخصات محصول درست روغن کاری نمی شوند. با یک مدار روغن پر از رسوبات ، فشار داخلی افزایش می یابد و قطعات متحرک به درستی کار نمی کنند. در نهایت ، این امر نه تنها می تواند منجر به افزایش مصرف انرژی شود ، بلکه در بدترین حالت ممکن خطر خرابی کامل کمپرسور را به همراه داشته باشد.

پوستر همکاری در فروش 10 لیتری آبی 1

5/5 - (1 امتیاز)
2 نظر برای "لزوم تعویض به موقع روغن کمپرسور باد" ارسال شده.
 1. امید گفت:

  متشکر از مطالب سودمندتون

 2. محمدحسین طالقانی گفت:

  مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.