به وب سایت ویکی کمپرسور،مرجع تخصصی معرفی انواع کمپرسور باد در ایران خوش آمدید

051-38518529

خشک کن هوای کمپرسور باد چیست؟ چه نوع خشک کن هوایی نیاز داریم ؟

خشک کن هوای کمپرسور چیست
3/5 - (2 امتیاز)

کمپرسور هوا برای خیلی از صنایع بخشی جدایی ناپذیر است. همچنین برای کارهای روزمره‌ای چون گرمایش ساختمان‌ها و تاسیسات نیز از کمپرسورهای هوا استفاده می‌شود. پس لازم است تا مراقب این تجهیز گرانبها باشیم تا با مشکلات ناشی از خرابی آنها روبرو نشویم. برای مراقبت از کمپرسور هوا باید توجه کافی به یک‌سری پارامترها داشته باشیم و اقداماتی خاص برای حفاظت از سیستم کمپرسور هوای خود انجام دهیم. به مجموعه این اقدامات، تعمیر و نگهداری گفته می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا به یکی از این پارامترها به نام خشک کن هوا بپرازیم.

خشک کن هوای کمپرسور باد

خشک کن هوای کمپرسور چیست؟

از مناطق خشک گرفته تا مرطوب، هوا همواره مقادیری از رطوبت را در خود دارد. زمانی که این هوا وارد کمپرسور شده و فشرده می‌شود، دما و مقدار رطوبت بالاتر رفته و با خنک شدن هوا، میعان رخ می‌دهد. این میعانات و رطوبت هوا باعث ایجاد زنگ زدگی و گرفتگی در داخل قسمت‌های مختلف کمپرسور شده و در صورتی که رطوبت هوا گرفته نشود، تاثیر منفی زیادی بر روی کسب و کار شما خواهد گذاشت.

برای مثال رطوبت هوا باعث خراب شدن کیفیت کار افرادی که از اسپری رنگ استفاده می‌کنند، می‌شود. همچنین رطوبت هوا شرایط را برای تکثیر انواع باکتری‌ها فراهم آورده که در کسب و کارهایی مانند مراکز بهداشتی و تولید و بسته بندی مواد خوراکی بسیار خطرناک است.

اما آسیب‌های رطوبت هوا به سیستم کمپرسور به همینجا ختم نمی‌شود. چنانچه رطوبت هوا وارد بخش‌های دیگر کمپرسور شود می‌تواند به موتور، سوپاپ‌ها، شیرها آسیب جدی وارد کند و باعث خرابی کمپرسور هوای شما شود.

پس ضروری است که رطوبت هوا درون کمپرسور گرفته شود تا از آسیب‌های سوء آن به سیستم کمپرسور و کسب کار شما جلوگیری شود. خشک کن هوا این کار را برای ما انجام می‌دهد.

آیا هزینه کردن برای خرید خشک کن هوا ضروری است ؟

با کمی هزینه برای خرید خشک کن کمپرسور هوا، سیستم کمپرسور خود را از مشکلات مربوط به رطوبت بیمه می‌کنید. استفاده نکردن از خشک کن هوا نه تنها باعث آسیب دیدن سیستم کمپرسور و خطوط انتقال شما می‌شود، بلکه بر روی کسب کارتان تاثیرات منفی زیادی دارد.

به جای پرداخت هزینه برای تعمیر کمپرسور هوا و متوقف شدن کسب و کارتان بهتر است با کمی هزینه، یک خشک کن(میکرو فیلتر) مناسب برای سیستم هوای فشرده خود تهیه نمایید.

میکرو فیلتر کمپرسور هوا

چرا به خشک کن هوا نیاز داریم ؟

شاید تا به حال از کمپرسور هوای خود با نهایت ظرفیت و بدون خشک کن استفاده کرده باشید اما دلایلی که برای شما خواهیم آورد شما را مجاب به استفاده از خشک کن هوا در سیستم‌ کمپرسور هوای‌تان می‌کند.

استفاده از خشک کن باعث بهتر شدن عملکرد سیستم‌تان و افزایش طول عمر کمپرسور و خطوط انتقال‌تان می‌شود.

فرقی ندارد هوا در محیط کار کمپرسور مرطوب باشد یا خشک. به هر حال هوا مقداری رطوبت در خود دارد. حتی اگر هوای محیط کار کمپرسور کاملا خشک باشد باز بهتر است تا با کمی هزینه یک خشک کن هوا برای سیستم خود تهیه نمایید تا از مشکلات احتمالی مربوط به رطوبت، در امان بمانید.

عدم نصب خشک کن هوا می‌تواند دلیل مشکلاتی چون نشتی آب و بخار آب در سیستم کمپرسور شما باشد.

انواع خشک کن هوا :

حال که با کاربرد و ضرورت استفاده از خشک کن هوا آشنا شدید و تصمیم به خرید آن گرفتید، چند مسئله دیگر برای تصمیم گیری باقی می‌ماند. خشک کن‌های هوا در اشکال متنوعی وجود دارند که بسته به سایز، دبی حجمی و نوع کمپرسورتان باید یکی از ان‌ها را انتخاب کنید. یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، نقطه شبنم خشک کن است که در ادامه بیشتر در مورد نقطه شبنم توضیح خواهیم داد.

خشک کن‌های تبریدی یکی از محبوب‌ترین انواع خشک کن‌ها خشک کن‌ها هستند که به دو نوع درون چرخه‌ای و برون چرخه‌ای تقسیم بندی می‌شوند.

خشک کن‌های تبریدی برون چرخه‌ای قیمت پایین‌تری داشته و بطور مداوم کار می‌کنند. خشک کن تبریدی برون چرخه‌ای با کاهش دمای هوا باعث ایجاد میعان شده و بخار موجود در هوا را تبدیل به آب مایع می‌کند. ساز و کار خشک کن تبریدی درون چرخه‌ای نیز به همین شکل است با این تفاوت که تنها در زمان مورد نیاز کار می‌کند.

ممکن است دمای نقطه شبنم کمپرسور شما زیر 3 درجه سانتی گراد باشد که خشک کن‌های تبریدی توانایی رساندن دمای هوا را به این مقدار دارند. اما در برخی از کمپرسورها ممکن است دمای نقطه شبنم بسیار پایین باشد که نه تنها خشک کن تبریدی امکان دستیابی به این دماها را ندارد، بلکه در صورت امکان نیز هزینه‌ سرمایش تا آن دماها بشدت افزایش پیدا می‌کند. در این کمپرسورها برای از بین بردن رطوبت هوا از نوع دیگری از خشک کن‌ها به نام خشک کن احیا کننده یا جذبی(درایر جذبی) استفاده می‌شود. این خشک کن‌ها می‌توانند رطوبت هوای کمپرسور را در نقطه شبنم‌ بسیار پایین نیز از بین ببرند.

آخرین گزینه نیز خشک کن‌های یکپارچه می‌باشد که فضای بسیار محدودتری نسبت به سایر خشک‌ کن‌ها نیاز دارد. این خشک کن‌ها برای تولیدی‌ها و شرکت‌هایی که فضای کمی در اختیار دارند، مناسب ترین گزینه است.

نقطه شبنم چیست :

نقطه شبنم به آن میزان دمایی گفته می‌شود که رطوبت آب به حالت اشباع در می‌آید. هرچه دما از دمای نقطه شبنم پایین‌تر آید مقدار بیشتری از رطوبت هوا تبدیل به آب می‌شود.

نقطه شبنم در کمپرسورهای مختلف مقادیر متفاوتی دارد. در کمپرسورهایی که نقطه شبنم آنها خیلی پایین نیست از خشک کن‌های تبریدی استفاده می‌شود. با کاهش دمای هوا تا زیر نقطه شبنم می‌توان مقادیری از رطوبت هوا را به آب مایع تبدیل کرد.

اما اگر نقطه شبنم کمپرسور خیلی پایین باشد استفاده از خشک کن تبریدی دیگر منطقی و کاربردی نیست و بهتر است که از خشک کن‌های جذبی استفاده شود.

نقطه شبنم قابل تنظیم شدن است که این موضوع در فصول سرد سال به کار می‌آید. در برخی از کارخانه‌ها، کمپرسور یا بخشی از خطوط انتقال در فضای باز قرار می‌گیرد و در اثر سرمای بیرون، دمای هوای داخل خطوط کاهش می‌یابد. در این شرایط باید نقطه شبنم را کاهش داد تا درون خطوط انتقال، آب مایع تشکیل نشود. تشکیل شدن آب مایع درون خطوط انتقال باعث زنگ زدگی و گرفتگی لوله‌ها می‌شود. همچنین منتقل شدن آب مایع به ابزارهای پنوماتیک می‌تواند سلامتی ابزارها و محصولات شما را به خطر بیندازد.

نکته آخر:

بهتر است برای سیستم های هوای فشرده یک خشک کن هوا قرار بدهید تا دچار هزینه های آینده نشوید.زیرا وجود رطوبت در لوله کشی ها باعث زنگ زدن و مسدود شدن راه خواهد شد که نتیجه این موضوع،فشار آمدن بیش از حد به کمپرسور باد خواهد شد.همچنین دستگاههای که با هوای فشرده هم کار میکنند دچار ایراد میشوند که در اینده هزینه ها زیادی را باید پرداخت نمایید.

امیدواریم از این مقاله که در سایت ویکی کمپرسور/ wikicompressor.com منتشر شد،نهایت استفاده را ببرید.در صورتیکه هر سوالی داشتید در پایین بپرسید تا سریعا پاسخ دهیم.

3/5 - (2 امتیاز)
2 نظر برای "خشک کن هوای کمپرسور باد چیست؟ چه نوع خشک کن هوایی نیاز داریم ؟" ارسال شده.
  1. کاظم کلباسی گفت:

    خیلی دنبال این موضوع بودم 😍😍😍

  2. علی اکبری گفت:

    بازم درمورد این موضع مطلب بزارین 😍😍😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.