به وب سایت ویکی کمپرسور،مرجع تخصصی معرفی انواع کمپرسور باد در ایران خوش آمدید

051-38518529

تاثیر نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه بر روی هزینه‌های کمپرسور باد:

تاثیر نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه برای کاهش هزینه های کمپرسور باد
Rate this post

برخی از کمپرسورهای باد هر روز هفته به صورت 24 ساعته درحال کار می‌باشند. برخی دیگر تنها در شیفت‌های کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. ممکن است از کمپرسور باد برای راه‌اندازی سندپلاست و تجهیزات بادی استفاده نمایید و یا از نیروی هوای فشرده برای تامین نیروی مورد نیاز ماشین‌آلات پنوماتیک خود استفاده نمایید. تفاوتی ندارد که از کمپرسور باد خود برای چه هدفی و به چه صورتی استفاده می‌کنید.

یک برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه می‌تواند موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌های شما شود. شاید نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در ذهن شما کاری بی فایده و هزینه‌بر باشد، اما توجه داشته باشید که پیروی از یک برنامه نگهداری و تعمیرات باعث پیشبرد هرچه بهتر اهداف شما و کاهش هزینه‌های مربوط به کمپرسورهای باد می‌شود. در این مقاله به تاثیر نگهداری و تعمیرات بر روی هزینه‌های کمپرسور باد خواهیم پرداخت.

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه چیست

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه چیست؟

همانطور که می‌دانید قطعات استفاده شده در هر دستگاهی طول عمر مشخصی داشته و هر قطعه و دستگاهی پس از مدتی از کار خواهد افتاد. زمانی که یکی از قطعات یک وسیله مکانیکی دچار فرسودگی می‌شود در اغلب موارد، نشانه‌های این خرابی در وسیله ظاهر خواهد شد. ممکن است دستگاه شما به صورت کامل متوقف شود و یا نشانه‌های دیگری به دنبال داشته باشد.
همچنین هر دستگاهی برای کارکرد صحیح نیازمند رسیدگی‌های فنی مشخصی می‌باشد. به عنوان مثال یک خودروی سواری را در نظر بگیرید. شما برای تضمین کارکرد صحیح خودروی خود می‌بایست در موعد مشخصی روغن موتور، تسمه تایم و لنت‌های خودروی خود را تعویض نمایید.

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه به معنای مانیتورینگ دستگاه و رسیدگی‌های فنی به دستگاها می‌باشد. در کمپرسورهای باد نیز برای تضمین عملکرد کمپرسور و کاهش احتمال خرابی آن لازم است تا برنامه نگهداری و تعمیرات مشخصی مورد استفاده قرار گیرد.

تاثیر نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه برای کاهش هزینه های پمپ باد

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه چه تاثیری بر روی هزینه‌های کمپرسور باد دارد؟

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه از جنبه‌های مختلفی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوط به کمپرسورهای باد می‌شود که مهم‌ترین آن‎‌ها را در بخش زیر معرفی نموده‌ایم.

اجتناب از هزینه های تعمیرات پمپ باد

1 – اجتناب از هزینه‌های تعمیرات:

خرابی یا فرسودگی قطعات مهم کمپرسور باد سبب می‌شود تا بخش عظیمی از کمپرسور باد شما دچار خرابی شود. برای مثال یک نشتی کوچک در کمپرسور باد در صورت نادیده گرفته شدن به مرور زمان رشد کرده و سبب افت فشار زیاد و افزایش فشار کاری کمپرسور باد خواهد شد که در نتیجه آن، کمپرسور باد شما با مشکلات جدیدی روبرو میشود.

یا در صورت ایجاد شدن مشکل در سیستم روانکاری کمپرسور باد، کمپرسور شما گرم‌تر شده و اصطکاک و سایش میان اجزای متحرک آن افزایش پیدا خواهد کرد. درنتیجه کمپرسور باد شما دچار خرابی‌های زیادی خواهد شد.
نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه با رصد کردن این مشکلات و عیب‌یابی، خرابی‌ها و مشکلات کمپرسور باد شما را پیش از گسترش آن‌ها رفع کرده و از خرابی‌های گسترده جلوگیری می‌کند. درنتیجه هزینه‌های مربوط به تعمیرات کمپرسور باد شما به شکل چشم‌گیری کاهش پیدا خواهد کرد.

2 – جلوگیری از توقف کار کمپرسور باد:

همانطور که اشاره کردیم، خرابی‌های کوچک در کمپرسورهای باد در صورت نادیده گرفته شدن، باعث خرابی بخش بزرگتری از کمپرسور باد شده و در نهایت سبب توقف کار کمپرسور باد شما خواهد شد. همچنین بی‌توجهی به رسیدگی‌های مورد نیاز کمپرسورهای باد چون تعویض روغن، تمیز کردن و تعویض فیلترها و تخیله مایعات داخل مخزن سبب می‌شود تا کمپرسور باد شما دچار مشکلات عدیده‌ای شوند.
توقف کار کمپرسورهای باد به معنای توقف کار شما و به تعویق افتادن زمان تحویل محصولات می‌باشد که این موضوع سبب کاهش درآمد شما و افزایش هزینه‌هایتان می‌باشد.

کاهش مصرف انرژی کمپرسور باد

3 – کاهش مصرف انرژی:

یکی دیگر از تاثیرات نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه بر روی هزینه‌های کمپرسور باد، کاهش هزینه‌ برق مصرفی کمپرسور باد می‌باشد. عدم توجه به نگهداری و تعمیرات سبب گرفتگی فیلترهای هوا و افزایش حرارت کمپرسور باد می‌شود که این مساله باعث کاهش راندمان کمپرسور خواهد شد. همچنین ایجاد نشتی در سیستم و موارد این ‌چنینی سبب می‌شود تا کار بیشتری از کمپرسور باد خود کشیده و در نتیجه آن، هزینه بیشتری برای برق کمپرسور باد خود پرداخت نمایید.

افزایش طول عمر کمپرسور هوا

4 – افزایش طول عمر کمپرسور باد:

همانگونه که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، کمپرسورهای باد همانند هر دستگاه مکانیکی دیگری طول عمر محدودی داشته و پس از مدت مشخصی به پایان عمر خود خواهند رسید. با این‌حال پیروی از یک برنامه نگهداری و مراقبت منظم سبب می‌شود تا طول عمر کمپرسور باد شما افزایش پیدا کرده و کمپرسور باد شما برای مدت زمان بیشتری فعالیت کند.

نکته مهم:

سعی کنید یک چک لیست از کارهایی که برای کمرسور باد در فواصل زمانی مختلف باید انجام دهید، آماده کنید تا هیچ چیز از قلم نیوفتد و به درستبی تمام موارد مربوط به نگهداری کمرسور باد به صورت مرتب مورد بررسی قرار گیرد.این چک لیست کمک فوق العاده ای در کاهش هزینه ها و افزایش عمر پمپ باد شما خواهد داشت. بسیاری از اپراتور ها بدون داشتن چک لیست و برنامه بعضی از قسمت های کمپرسور باد را چک میکنند که این موضوع اصلا باعث کاهش هزینه و جلوگیری از خراب شدن کمپرسور باد نخواهد شد.

زمانی شما میتوانید عمر مفید دستگاهتان را افزایش دهید که تمام موارد مهم در فواصل زمانی مشخص مورد برسی قرار بگیرد. اگر به این چک لیست فوق العاده نیاز دارید کافیست تا در قسمت نظرات مدل کمرپسور بادتان+ کلمه چک لیست را بنویسید تا همکارانمان چک لیست مناسب با کمرپسور بادتان را برایتان ارسال کنند.

سخن پایانی:

موارد گفته شده نمونه‌هایی از تاثیرات نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه بر روی هزینه‌های کمپرسور باد بود. شاید در نگاه اول، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه از کمپرسور باد کاری هزینه‌بر و بی‌فایده به نظر برسد اما دقت داشته باشید که پیروی از یک برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه نوعی سرمایه‌گذاری برای آینده بوده و از دید بلندمدت سبب کاهش بسیاری از هزینه‌های شما خواهد شد.

جدای از بحث کاهش هزینه‌ها، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه باعث افزایش ضریب اطمینان کمپرسورهای باد خواهد شد. درنتیجه شما می‌توانید با اطمینان بیشتری بر روی کمپرسورهای باد خود حساب باز کرده و برنامه‌ریزی بسیار بهتری برای فعالیت تجاری خود داشته باشید.

Rate this post
یک نظر برای "تاثیر نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه بر روی هزینه‌های کمپرسور باد:" ارسال شده.
  1. انزابی گفت:

    با سلام
    لطفا جدول چک لیست روزانه ،هفتگی ،ماهیانه کمپرسورهای اسکرو oil injectionرا برااینجانب ارسال می نمایید . با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.