به وب سایت ویکی کمپرسور،مرجع تخصصی معرفی انواع کمپرسور باد در ایران خوش آمدید

051-38518529

برای اولین استفاده از کمپرسور باد به این نکات توجه کنید

نکات مهم قبل از استفاده کمپرسور باد
5/5 - (1 امتیاز)

امروزه کمپرسور های هوا جایگاه ویژه‌ ای در صنایع مختلف پیدا کرده‌اند. به جرئت می‌توان گفت که تعداد بسیار زیادی از صنایع و کسب و کارها بدون وجود نیروی هوای فشرده متوقف شده و یا با مشکلات زیادی از جمله کاهش حجم تولیدات مواجه خواهند شد. به همین دلیل کسب و کارهایی که از متدهای سنتی برای تولیدات خود استفاده می‌کردند، به استفاده از کمپرسورهای هوا روی آورده‌اند.

کمپرسورهای هوا جزو تجهیزات گران‌قیمت، سخت‌کار و همچنین خطرناک می‌باشند. اگر در رابطه با بکار گیری کمپرسورهای هوا دانش کافی نداشته باشید، ممکن است تا با خطرات بالقوه‌ ای مواجه شوید. همچنین نداشتن دانش کافی در استفاده از کمپرسورهای باعث کاهش طول عمر آنها و ایجاد هزینه‌های سنگین تعمیرات خواهد شد. در این مقاله قصد داریم تا مواردی که پیش از اولین استفاده از کمپرسور هوا باید رعایت کنید را به شما دوستان آموزش دهیم.

استفاده از پمپ باد

نحوه آماده‌سازی پیش از اولین استفاده از کمپرسور هوا :

اگر اولین بار است که می‌خواهید از کمپرسور هوایتان استفاده کنید، لازم است تا موارد زیر را دانسته و در نظر داشته باشید.

1 – کمپروسور هوای خود را بشناسید :

کمپرسورهای هوا را می‌توان در دو دسته طبقه بندی کرد. کمپرسورهایی که از روغن و سیستم روانکار استفاده می‌کنند و کمپرسورهایی که به جای استفاده از روغن، پوشش تفلونی دارند.

اگر کمپرسور هوای شما از نوع روغنی می‌باشد، پیش از اولین استفاده از کمپرسور هوای خود، سطح روغن آن را از طریق شیشه روغن‌نما چک کنید. مقدار روغن می‌بایست از نقطه وسط شیشه بالاتر باشد.

2 – از لباس و پوشش مناسب استفاده کنید :

برای کار کردن با کمپرسور هوا لازم است تا لباس و پوشش مناسبی داشته باشید. از کفش‌های استیل گرفته تا دستکش و لباس‌کار، همگی برای استفاده ایمن از کمپرسورهای هوا لازم و ضروری می‌باشند.

3 – جایگاه مناسبی برای کمپرسور خود انتخاب نمایید :

کمپرسورهای هوا در حین کار از خودشان لرزش تولید می‌کنند و به همین دلیل لازم است تا جایگاه آن بگونه‌ای باشد که این لرزش منجر به جابجایی و افتادن کمپرسور نشود. همچنین لازم است تا محیط کار کمپرسور صرف نظر از برقی یا بنزینی بودن آن، دارای تهویه مناسبی باشد. اگر کمپرسور شما تهویه مناسبی نداشته باشد، داغ شده و بازده و عمر مفید آن کاهش پیدا می‌‌کند.

به عنوان نکته پایانی نیز به یاد داشته باشید که کمپرسورهای روغنی برای عملکرد صحیح سیستم روانکار باید بر روی سطحی کاملا صاف و مسطح قرار بگیرند.

4 – از خطرات کمپرسورهای هوا آگاهی پیدا کنید :

همانطور که پیش‌تر گفتیم، کمپرسورهای هوا جزو تجهیزات خطرناک می‌باشند و لازم است تا پیش از اولین استفاده از کمپرسور هوا از تمامی این خطرات آگاهی کامل داشته باشید. از این عمده‌ترین این خطرات می‌توان به خطر انفجار مخزن، خطر برق گرفتگی، خطر جدا شدن شیلنگ و اتصالات و در نهایت خطر تماس مستقیم هوای فشرده با بدن اشاره کرد.

نکات اولین استفاده از پمپ باد

 استفاده از کمپرسور هوا :

زمانی که کمپرسورهای هوا را وارد کسب و کار خود کنید، متوجه خواهید شد که این تجهیزات تا چه حد برای کارتان با ارزش بوده و سرعت و دقت کارتان را افزایش می‌دهد. هر زمانی که قصد روشن کردن و استفاده از کمپرسورهای هوا را داشتید، لازم است تا چندین مورد را بررسی نمایید.

1 – اقدامات لازم برای استفاده از کمپرسور هوا :

پیش از روشن کردن کمپرسور هوا لازم است تا از محکم بودن شیلنگ و اتصالات آن و بسته بودن شیر تخلیه مخزن اطمینان حاصل کنید. همچنین پیش از متصل کردن سیم کمپرسور به برق از خاموش بودن پرشر سوئیچ مطمئن شوید. سپس کمپرسور هوای خود را روشن کرده و پرشر سوئیچ‌را فعال کنید.

2 – انجام تعمیر و نگهداری مناسب :

اقدامات تعمیر و نگهداری کمپرسور جزو مهم‌ترین موضوعاتی می‌باشد که لازم است درخصوص کمپرسورهای هوا بدانید. بهتر است که پیش از اولین استفاده از کمپرسور هوای خود، نوع و مدل آن را شناسایی کرده و با مراجعه به دفترچه راهنمای آن و سوال از فروشنده، از تعمیرات و نگهداری‌های مورد نیاز آن آگاه شوید.

برای اینکه بتوانید تعمیرات و نگهداری را بصورت مناسب انجام دهید، یک لیست از کارهای لازم آماده کرده و طبق آن لیست پیش بروید. از مهم‌ترین اقدامات تعمیر و نگهداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • روغن کمپرسور خود را به صورت منظم تعویض نمایید.
  • فیلترهای هوای کمپرسور خود را در زمان‌های مشخص جایگزین کنید.
  • مخزن کمپرسور را به صورت منظم و زمان‌بندی شده، تخلیه کنید.
  • اتصالات کمپرسور هوا را از لحاظ سفت بودن، در دوره‌های زمانی مشخصی بررسی کنید.
  • اگر در شیلنگ کمپرسور، نشانی از خرابی و فرسودگی مشاهده کردید، آن را سریعا تعویض کنید.

3 – ابزارهای خود را با کمپرسور تطبیق دهید :

ممکن است برخی از ابزارهای شما با کمپرسور هوایتان تطبیق نداشته باشند. با شناخت پارامترهایی چون CFM و PSI، می‌توانید تطبیق یا عدم تطبیق ابزارهای خود با کمپرسور هوایتان را بررسی کنید.

اولین استفاده از کمپرسور هوا

چرا مراقبت از کمپرسورهای هوا اهمیت دارد ؟

کمپرسورهای هوا جزو تجهیزات پر مصرف بوده و مصرف برق زیادی دارند. در نتیجه لازم است تا مصرف برق آنها را تا حد امکان پایین نگه داشته و از تمامی هوای فشرده تولید شده آن، استفاده نماییم.

برای حفظ بازده کمپرسورهای هوا لازم است تا از همان زمان اولین استفاده از کمپرسور هوا، اقدامات خاصی برای کمپرسور خود انجام داده و همچنین بازرسی‌های دوره‌ای از آن داشته باشیم.

اگر به این موارد و بازرسی‌ها توجه نداشته باشیم، بازده کمپرسورمان پایین آمده و در نتیجه شاهد افزایش هزینه برق مصرفی آن خواهیم شد. همچنین با وارد شدن فشار بالاتر به کمپرسور، موتور آن گرم شده و عملکرد سیستم روانکار را با مشکل روبرو می‌کند. این مورد در کنار موارد دیگر باعث می‌شود که طول عمر کمپرسور شما نیز کاهش پیدا کرده و احتمال خرابی‌های احتمالی را افزایش می‌دهد.

جمع بندی :

استفاده از کمپرسورهای هوا همانند هر دستگاه دیگری نیازمند دانش خاص خودش است. استفاده صحیح از کمپرسور هوا از دو نظر امنیت و طول عمر اهمیت بسیار زیادی دارد.

با رعایت نکاتی که در این مقاله گفتیم می‌توانید به صورت کاملا ایمن از کمپرسور هوای خود استفاده کرده و همچنین با انجام تعمیر و نگهداری مناسب از آن، هزینه‌های مرتبط با خرابی‌های آن را تا حد امکان کاهش دهید.

5/5 - (1 امتیاز)
یک نظر برای "برای اولین استفاده از کمپرسور باد به این نکات توجه کنید" ارسال شده.
  1. محمدحسین طالبی گفت:

    هزینه مشاوره آنلاین و حضوری باهم متفاوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.